• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Соціально-психологічна служба

Соціально-психологічна служба

Стаття "Поради батькам щодо виховання обдарованої дитини в сім'ї."

Стаття "Поради батькам. Як допомогти дітям почуватися більш захищеними у надзвичайній ситуації."

«Без паніки! ЗНО!»: вчимося керувати собою

Протягом останніх років у нашій державі проводиться масштабне тестування для всіх, хто хоче стати студентами вищих навчальних закладів, а саме - всім відоме ЗНО. Будь який іспит – це завжди своєрідний стрес, а уміння успішно його скласти вимагає від молодої людини чималої праці у здобутті знань, упевненості у власних силах та емоційної витримки. Учені вважають, що вміння мобілізувати себе у вирішальний момент, вміння керувати собою - підвищує ефективність підготовки, розвитку навичок розумової роботи, що дозволяє впевненіше поводитися під час будь якого іспиту, адже всім відомо, що стрес – це стан надмірно сильного та тривалого психологічного напруження, який виникає у людини, коли її нервова система отримує емоційне перевантаження. ЗНО – неминучий етап життя для тих, хто хоче здобути вищу освіту. Найбільшою проблемою в ситуації тестування стає хвилювання, тому що гормони, які виділяються, коли людина відчуває страх, впливають на пам’ять та на всі розумові операції, а це в свою чергу може бути причиною того, що деякі учні на іспитах цілковито забувають вивчений матеріал.

Як же правильно розпланувати вивчення матеріалу? Як поводитися під час ЗНО? Як усе встигнути? Як не розчарувати своїх батьків?

  • Почати слід з розпорядку дня. Правильно харчуватися 3-4 рази на день. Мед, горіхи, риба, м’ясо, овочі та фрукти, молочні продукти – це ті продукти які забезпечать баланс калорій в організмі та відновлять енергетичні втрати. Слід вживати продукти, які містять вітамін Е. Він підвищує імунітет і стійкість до стресу.
  • Нормальний здоровий сон і відпочинок зменшать навантаження на нервову систему. Регулярне недосипання, навпаки, небезпечне для психіки, послаблює імунітет і загострює хронічні захворювання.
  • Не варто відмовлятися від звичних занять спортом. Навчіться відпочивати, тільки після доброго відпочинку, прогулянки відновиться ваша розумова працездатність і здатність запам’ятовувати матеріал.
  • Плануйте завтрашній день. Заведіть блокнотик, у який щовечора записуйте, що вам треба зробити завтра. І обов’язково перевіряйте, чи все із запланованого встигли зробити.
  • Вчіться керувати своїми емоціями. Наш мозок наказує виробляти гормони стресу на будь-який подразник, що загрожує нашому спокою. Уникайте неприємних ситуацій з друзями – вони довго не виходять з голови.
  • Усміхайтеся, навіть тоді, коли вам не дуже хочеться. Сміх позитивно впливає на весь організм людини. Не забувайте хвалити себе щоразу, коли вам вдається впоратися з хвилюванням.
  • Позбутися хвилювання у перші хвилини тестування допоможе глибоке дихання: зробіть вдих, потім повільних видих, уявляючи при цьому, що вдихаєте цілющий кисень, енергію, а видихаєте – хвилювання, невпевненість.
  • Не слід лякатися та засмучуватися у першу ж хвилину іспиту, що нічого не знаєш. Такого просто не може бути! Почніть із того запитання, на яке можете правильно відповісти і поступово пригадаєте й інші відповіді.
  • Якщо не знаєте відповіді, то краще запитання лишити й перейти до наступного.
  • Більшість завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати одразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє сконцентрувати увагу на одному-двох варіантах.
  • Не одягайте на іспити червоний колір. Цей колір підвищує кров’яний тиск, він небезпечний для гіпертоніків. Коли людина сидить у кімнаті, де багато червоних предметів, вона починає безпричинно дратуватися. Краще мати щось золотаве, цей колір заспокоює нервову систему, концентрує увагу, поліпшує настрій і пам’ять.
  • Обов’язково! З вечора приготуйте всі відповідні документи які будуть вам потрібні на пункті проведення ЗНО.

Успіхів вам!

Практичний психолог Семерня Г.Є.

Кiлькiсть переглядiв: 699